Hacılar köyü web sayfasına hoşgeldiniz
Duyurular

Sitemize fotoğraf ve video ekleyebilir. 


Burdur Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?


 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,7096   5,7199
EURO 6,3359   6,3473
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 6
Dün: 18
Toplam: 14485
  Köyümüzün Tarihçesi

   

Hacılar, Anadolu ve Önasya kronolojisinin başlangıç noktasıdır. Hacılar’da ortaya çıkarılan kültürel bulgular buradaki çok yüksek kültür birikimini gözler önüne sermiştir. İlk kez savunmaya yönelik sur duvarı inşa edilmiş, yerleşik hayata geçilmiş ve bir site kurulmuştur. Ayrıca Hacılar halkı, bazı hayvanları evcilleştirmiş, toprağı işlemeyi, boyalı keramik yapmayı öğrenmiştir. Ana tanrıça kültünü vurgulayan ve ana tanrıçayı hayvanlar hâkimesi olarak gösteren figürinlerin yapılmaya başlanması ile ilk plâstik sanatlar ortaya çıkmıştır.

 

Burdur’un 26.5 km. Güneybatısında ve Hacılar Köyünün 1.5 km.batısında yer alan höyük, deniz seviyesinden955 m. Burdur Gölü seviyesinden 100m. Yükseklikte, Toros Dağları’nın kuzey uzantılarının arasındaki bir vadide yer alır. Yaklaşık 135 m. Çapında 5 m. Yükseklikteki Hacılar Höyüğünün batısında Boz Çay, doğusunda ise dağlık bölge bulunur. Hacılar’da, 1957-1960 yılları arasında James Mellaart başkanlığında İngiliz Arkeoloji Enstitüsü tarafından kazı çalışmaları yapılmış, höyükte 3 ana kültür katı saptanmıştır. En üstteki Erken Kalkolitik (M.Ö. 5400-4750) I-V tabakalarıyla, Geç Neolitik (M.Ö. 5600-5400) VI- IX tabakalarıyla temsil edilir. En eski kültür dönemi ise ana toprak üzerinde yer alan ve Mellaart tarafından Neolitik Çağın çanak çömleksiz evresine (M.Ö. 7000) tarihlenen tabakalardır ve 7 yapı katıyla temsil edilir. Ancak son yıllarda Prof. Dr. Refik Duru tarafından yapılan araştırmalarda bu yerleşmenin Erken Neolitik Çağa Tarihlenebileceği ileri sürülmüştür. Çanak çömleksiz olarak adlandırılan safhanın yeknesak bir mimarisi bulunmaktadır. Odalar kare veya Dikdörtgen plânlı olup bir kapı ile avluya açılmakta, üzerleri kırmızı aşı boyalı duvarlar ve zeminde de ocaklar bulunmaktadır. Hacılar’da VI-IX tabakalarla belirtilen Geç Neolitik yerleşmesinin IX, VIII veVII. katlarının mimarisiyle ilgili çok az kalıntı ele geçmiştir. Buna karşılık VI. Kat iyi korunagelmiş yapılarıyla, yerleşme düzeni hakkında bilgi sağlar. Dikdörtgen plânlı bu evler 5,5 metreye 6,5 metre boyutlarındadır. Duvarlar taş temel üzerine büyük kerpiçlerle örülmüş, üzerine beyaz sıva sürülmüştür. Bu duvarların kalınlığı bir metredir ve üzerlerinde nişler bulunmaktadır. Her evde yarım daire şeklinde bir ocak ve odalar içinde sekiler bulunmaktadır. Zemin üzerinde muntazam sıra ile direk delikleri tespit edilmiştir. Kapı yanlarında bulunan merdiven basamaklarından bu evlerin ikinci katlarının olabileceği tahmin edilmektedir.

 

Hacılar’da ölülerin yerleşme dışındaki alanlara gömüldüğü sanılmaktadır. Burada bulunan keramik Neolitik Çağın bütün özelliklerini taşımaktadır. Hayvan şekilli (therimorfik) kaplar dikkat çekicidir ve bunların dini fonksiyonu olduğu düşünülmektedir.Hacılar’da ortaya çıkarılan karakteristik figürinler prehistoryaya çok büyük katkılar sağlamıştır. Bunlar genellikle pişmiş topraktan yapılmış kadın tasvirleridir. Oranlar uzun ve abartılmıştır. Konya Çatalhöyük’te de bu tip figürinler bulunmuştur. Hacılar figürinlerinde canlılık görülürken, Çatalhöyük figürinleri statik ve oldukça durgundur. Bu figürinler genel olarak hayvanlar hâkimesini ve ana tanrıçayı simgelemektedir. Hacılar kazısında ortaya çıkarılan karbonlaşmış arpa ve buğday tanelerinden halkın tarımsal faaliyetler yaptığı anlaşılmaktadır. Ayrıca boynuz, çakmaktaşı ve volkanik camdan tarımda kullanmak için yapılmış orak ve bıçaklar da ele geçmiştir.